تبلیغات
وبلاگ حقوقی پارس :::: بررسی مسائل حقوقی :::: - دستور و حکم تخلیه
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سید مستجابی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
وبلاگ حقوقی پارس :::: بررسی مسائل حقوقی ::::
بررسی مسائل حقوقی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 19 بهمن 1391 :: نویسنده : سید مستجابی

برای پس گرفتن ملک استیجاری خود از مستاجری که خلاف قرارداد اجاره عمل کرده است دو راه دارید :

1- گرفتن دستور تخلیه (مدت کمتری طول می کشد و فوری تر است)

2-گرفتن حکم تخلیه

دستور تخلیه

اگر قرارداد اجاره غیر رسمی باشد ، یعنی در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم نشده باشد ، می توانید برای تخلیه ملک دستور فوری بگیرید . حال چه قرارداد را خودتان روی برگه کاغذ تنظیم کرده باشید ، چه در آژانس املاک تنظیم شده باشد. البته قرارداد باید شرایط یک قرارداد صحیح و قابل استناد را داشته باشد، در ضمن برای اینکه درخواست شما وجاهت قانونی داشته باشد باید یا مدت اجاره منقضی شده باشد یا مستاجر بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد . یا اینکه کاری برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد . در این صورت می توانید خطاب به شورای حل اختلاف مح ملک تان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید .

مقام قضایی دستور دهنده تخلیه در اجرای قانون روابط موجر و مستاجر سال 1386 باید با بررسی مدارک رابطه استیجاری را ثابت و بعد از آن دستور تخلیه را صادر کند . در این حالت دیگر حق اعتراضی برای مستاجر یا شخص ثالث وجود ندارد و در صورت اعتراض یا ادعای هرگونه حق ، برطبق ماده 5 قانون فوق می تواند دادخواست بدهد که یک مسئله جداست و کاری به دستور تخلیه ندارد.

در برگه درخواست برای تخلیه باید اطلاعاتی مثل نام و نام خانوادگی و محل اقامت متستاجر و مشخصات عین مستاجره و مشخصات و تاریخ سند اجاره را بنویسید. مدارک دیگری که برای این کار نیاز است عبارتند از :

کپی برابر اصل قرارداد اجاره - کپی برابر اصل سند مالکیت

در ضمن باید برای درخواست نامه تخلیه تمبر باطل کنید

نمونه درخواست

احتراما؛ اینجانب......................فرزند ...................مقیم..........ی ، ک باب منزل مسکونی  را واقع در خیابان .......به پلاک ثبتی ........به موجب قرارداد عادی اجاره مورخ .........به آقای ............. فرزند ................از تاریخ .............. لغایت ................ به اجاره دادم ، اکنون با توجه به تاریخ پایان مدت اجاره و عدم تخلیه عین مستاجره تقاضای تخلیه آن را مطابق قانون روابط موجر و مستاجر دارم . کپی مصدق سند مالکیت و سند اجاره پیوست می باشد

رئیس حوزه قضایی یا دادگاهی که به درخواست رسیدگی می کنند با اثبات مالکیت یا ذی نفع بودن شما دستور تخلیه را صادر خواهد کرد.

بعد از صدور دستور تخلیه ، مبلغی را که به عنوان ودیعه از مستاجر دریافت کرده اید باید اول این وجه را به صندوق دادگستری واریز کنید تا مامورین ابلاغ دستور تخلیه را به مستاجر ابلاغ کنند ، مستاجر هم مکلف است ظرف مهلتی که معمولا سه تا هفت روز بعد از ابلاغ دستور است ، ملک را تخلیه کنند.

 

حکم تخلیه

اگر سند اجاره رسمی باشد باید تقاضای حکم تخلیه کنید . در این صورت کار مدت بیشتری طول خواهد کشید ، چون با صدور حکم مستاجر حق تجدید نظر خواهی پیدا می کند که مهلت آن 20 روز است . بعد از طی این مدت اگر حکم به نفع صادر شود تازه باید از دفترخانه ای که قرارداد اجاره را تنظیم کرده تقاضای صدور اجرائیه کنید . در اجرائیه هم باز مهلت 10 روز اعتراض برای مستاجر به وجود می آید بعد از این مهلت اگر اعتراضی به اجرائیه نشود می توانید مستاجر را به تخلیه مجبور کنید

اگر مدعی ورود خسارت به مورد اجاره از سوی مستاجر هستید یا او اجاره بها یا پول شارژ و ... را پرداخت نکرده است نمی توانید خودتان شخصا این مبلغ از ودیعه ای که دستتان است کم کنید . بلکه برای رسیدن به حق خود باید با مراجعه به دادگاه دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مبلغ مورد ادعای خود به دایره اجرای دستور تخلیه تقدیم کنید. در این صورت دایره اجرای دستور تخلیه تمام مبلغ ودیعه را به مستاجر تسلیم نمی کند تا پس از صدور رای دادگاه و مطالبات شما را از آن کم کند و مابقی را به مستاجر مسترد کند .

 

                                                                                                                                                             منبع :روزنامه همشری 18 بهمن 91/ع..پورمحمد

                                                                    

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 30 شهریور 1396 07:14 ق.ظ
بنظر پاسخ شما در مورد اجاره رسمی کاملا اشتباه است اجاره رسمی مستقیما اجرای ثبت اجراییه صادر میکند
پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 06:03 ب.ظ
باسلام
من سال گذشته یک منزل روستایی خریداری نمودم وبا فرم قانونی مبایعه نامه البته خودمان نوشته ایم>وسه نفرنیز شاهدقراردادبوده اند وهمگی امضا کرده اند وتمام مبلغ ذکرشده درتوافق پرداخت کرده ام طبق اسنادبانکی.وقراربراین شدیکسال بعدمنزل راتحویل دهد.اکنون که مهلتش روبه اتمام است دبه کرده و ادعا میکند پولی که به من داده ای بابت نزول بوده ومن منزل را سوری فروخته ام.درحالی که خداعادل است اینطورنیست.من هم ازقانون تخلیه سرم نمیشه تورابه خدا قسم راهنایی کاملم کنید.ممنون
سید مستجابیعرض سلام و ادب محضر شما
در کلیت مطلبی که فرموده اید باید عرض کنم که معامله به درستی واقع شده و میتوانید تسلیم مبیع را از فروشنده بخواهید
حال باید دیدمتن مبایعه نامه به چه صورت تنظیم گردیده است
و اینکه ملک دارای سند ثبتی است یا خیر


در مورد اینکه فروشنده ابراز میدارد که مبالغ پرداختی بابت نزول بوده و یا منزل بصورت سوری فروخته شده است صرفا ادعاست و باید اثبات شود

میتوانید با طرح دعوای مالکیت تسلیم ملک مورد نظر را از دادگاه بخواهید
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 09:00 ب.ظ
سلام
آیا روی چک ضمانت اجاره که از طرف یکی از شهود اجاره نامه بعنوان مثال پدر شوهر مستاجر صادر شده است میتوان جهت اخذ اجاره پرداخت نشده اقدام کرد ؟
سید مستجابیسلام مجدد
به نظر می رسد با رعایت ضوابط مندرج در قانون وبا اتوجه به اینکه شاهد مورد نظر چک مذکور را بعنوان ضمانت برای اجاره بها صادر نموده است در صورت استنکاف مستاجر ، بله مبتواند
یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 08:57 ب.ظ
سلام
آیا موجر در صورت عدم پرداخت اجاره ملک تجاری میتواند قفل مغازه را عوض کند تا مستاجر را وادار به پرداخت اجاره کند ؟
سید مستجابیعرض سلام و ادب
در فرض سوال باید عرض کنم که خیر موججر نمیتواند اقدام به تعویض قفل نماید و باید بر طبق قرارداد فی مابین مندرچ در اجاره نامه عمل نماید البته قانونگذار چنین مواردی را پیش بینی نموده و عنوان می کند :
رابر بند 9 ماده 14 قانون روابط مالک و مستأجر مصوب 1356 در صورتی که مستأجر در مهلت مقرر از پرداخت مال‌الاجاره یا اجرت‌المثل خودداری کند، در موردی که اجاره‌نامه عادی بوده یا اجاره‌نامه‌ای در میان نباشد، با ارسال اظهارنامه و چنانچه اجاره‌نامه رسـمـی ‌بـاشـد، با ابلاغ اخطاریه توسط دفترخانه تنظیم‌کننده سند رسمی ‌اجاره، مکلف است ظرف 10 روز قسط یا اقساط عقب‌افتاده را بپردازد. در غیر این صـورت، چـنـانـچه اجاره‌نامه رسمی باشد، موجر می‌تواند ‌از طریق دفترخانه یا اجرای ثبت و اگر عادی باشد، از طریق دادگاه درخواست وصول اجاره‌بها و تخلیه را بنماید.
چهارشنبه 19 آذر 1393 07:04 ق.ظ
با تشکر از زحمات جنابعالی و همکاران لطفا بفرمایید چنانچه موجر قادر نباشد و یا نخواهد ودیعه مستاجر را بدهد (در پایان مدت قرارداد محضری )در آن صورت چه باید کرد متاسفانه تمام سایت ها به مشکلاتی که موجر در خصوص عدم تمکین مستاجر دارد اشاره دارند و وضعیت معکوس مغفول مانده است . با تشکر
سید مستجابیبا سلام
بخشی پاسخ داده شد
در هر صورت باید ترتیب پرداخت ودیعه داده شود
سه شنبه 27 آبان 1393 10:17 ب.ظ
سلام ممنونم از وبلاگ پر بار و مطالب سودمندتون
سه شنبه 4 شهریور 1393 04:46 ب.ظ
باسلام
باتوجه به این که این جانب مدت۱۰ماه است
ملک مسکونی خودم رااجاره داده ام طی قرادادیک ساله،بدیهی است باتوجه به نرخ
تورم به چه میزان درصدمیتوانم ازمستاجر
پس ازپایان قراردادافزایش اجاره بهانمایم
چون مستاجراصراربه تمدیدقرارداد پس از
اتمام قراردادجاری رادارد.باتشکروسپاس.
سید مستجابیبا عرض سلام میتوانید جواب خود را در همین سایت مشاهده نمایید
سه شنبه 11 تیر 1392 03:24 ب.ظ
ممنون از مطالب مفیدتون
سید مستجابیبا سلام
و تشكر از بازدید شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب